قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / خورشید چیست؟

خورشید چیست؟

خورشید چیست؟ در این مقاله به این موضوع که خورشید چیست و سیستم عملکرد آن در تولید انرژی خورشیدی و گرمایش خورشیدی و امواج مغناطیسی و الکترومغناطیسی می پردازیم. خورشید یک راکتور هسته‌ای طبیعی بسیار عظیم است که ماده در آن جا بر اثر همجوشی هسته‌ای به انرژی تبدیل می‌شود و هر روز حدود ۳۵۰ میلیارد تن از جرمش به تابش تبدیل می‌شود.

 

 

خورشید چیست؟

خورشید چیست؟ خورشید یک راکتور هسته‌ای طبیعی بسیار عظیم است. در راکتورهای هسته ای، انرژی هسته ای از شکافت هسته ای و به عبارت دیگر شکستن اتم های سنگین و ناپایدار و تبدیل آنها به اتم های سبکتر و پایدارتر به دست می آید. ولی در خورشید بر عکس راکتورهای اتمی، به جای فرآیند شکافت هسته ای، همجوشی هسته ای صورت میگیرد و اتم های سبکی مانند هیدروژن و هلیوم با ترکیب با یکدیگر به اتم های سنگین تر تبدیل شده و انرژی خورشیدی ناشی از همجوشی هسته ای به همراه امواج الکترومغناطیسی را رها میسازند.

 

 

شکافت هسته ای در راکتورهای هسته ای در برابر همجوشی هسته ای در خورشید

همانگونه که اشاره شد در راکتورهای هسته ای ما زمینی ها، انرژی گرمایشی از شکافت هسته اتم های سنگین حاصل میگردد در حالیکه در خورشید، انرژی نورانی، گرمایشی، الکترومغناطیسی و غیره در اثر همجوشی هسته اتم های سبک به دست می آیند.

 

شکافت هسته ای

هر اتم در دنیا از الکترون (بارهای -) ، پروتون ها (بارهای +) و نوترون های (بارهای خنثی) و برخی اجزای دیگر تشکیل شده است. در فرآیند شکافت هسته ای، هسته یک اتم سنگین ناپایدار به چند بخش تقسیم میشود. در فرآیند شکافت هسته ای پروتون ها و نوترون های جدا شده به اندازه بارهای مثبت خود به جذب الکترون های رها شده در شکافت هسته ای و ایجاد اتم های جدید سبکتر می پردازند.

 

اصولا شکافت هسته ای برای تمامی اتم های دنیا امکان پذیر است ولی در راکتورهای هسته ای تنها از اتم های بسیار سنگین و ناپایدار استفاده میشود تا نیاز به انرژی اولیه بسیار کمتری برای شروع زنجیره شکافت هسته ای باشد.

 

 

همجوشی هسته ای در خورشید

فرآیند اتمی خورشید چیست؟ در خورشید به جای شکافت اتمی، همجوشی اتمی است که به تولید انرژی و ماده های جدید میپردازد. اتم های اولیه موجود در هر ستاره ای از جمله خورشید، اتم های سبک هیدروژن و هلیوم می باشند. دمای داخلی خورشید حدود ۱۵ میلیون درجه سانتیگراد است و در این دما اتم های هیدروژن و هلیوم با دریافت انرژی اولیه بسیار عظیم برای ترکیب با یکدیگر برانگیخته میشوند، پس از بالا رفتن سطح انرژی این اتم ها به اندازه کافی، هسته های آن ها با یکدیگر ترکیب شده و اتم های سنگین تر را تشکیل میدهند. نتیجه این فرآیند همجوشی ایجاد اتم های سنگین تر به همراه رها سازی انرژی تابشی، گرمایشی و الکترومغناطیسی عظیم می باشد.

 

 

دلیل استفاده نکردن از همجوشی هسته ای بر روی زمین

به دو دلیل اساسی از همجوشی هسته ای بر روی زمین استفاده نمیشود. اول آنکه انرژی اولیه مورد نیاز برای آغاز زنجیره همجوشی هسته ای بسیار عطیم است و فراهم آوردن و متمرکز کردن چنین انرژی ای در یک راکتور امکان پذیر نیست. دلیل بعدی توقف ناپذیری زنجیره همجوشی هسته ای است. با فرض فراهم آوردن انرژی اولیه برای آغاز فرآیند همجوشی هسته ای، زمانی که این فرآیند آغاز شود کنترل بر آن، متمرکز نگه داشتن آن و متوقف کردن آن از مواردی است که هنوز توسط بشریت امکان پذیر نمی باشد.

 

 

 

انرژی خورشیدی و سایر مشخصات خورشید

خورشید چیست؟ خورشید یک توپ بزرگ آتشین است که صدها بار بزرگتر از زمین می باشد. هر روزه حدود ۳۵۰ میلیارد تن از جرم خورشید در اثر همجوشی هسته ای به تابش های نورانی (فوتون ها)، گرمایشی و الکترومغناطیسی تبدیل می‌شود. انرژی خورشیدی که بدین ترتیب به شکل نور مرئی ، فرو سرخ و فرابنفش به ما می‌رسد ۱ کیلو وات بر متر مربع است.

 

با توجه به سرعت نور (۳۰۰۰۰۰ کیلومتر در ثانیه) و زمان ۸ دقیقه ای لازم برای رسیدن نور خورشید به زمین، فاصله خورشید تا زمین حدود ۱۵۰ میلیون کیلومتر می باشد. در این مسیر طولانی ، مقدار زیادی از نور و گرمای خورشید از دست می‌رود، اما همان اندازه‌ای که به زمین می‌رسد، کافی است تا شرایط مناسبی برای زندگی ما و جانوران و گیاهان بوجود آید.

 

 

نحوه استفاده از انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی به دو صورت انرژی گرمایشی و نورانی زندگی را بر روی زمین امکان پذیر ساخته است و تا چند میلیون و حتی تا چند میلیارد سال بعد ما را از نعمت خود بهرهمند می سازد.

 

با پیشرفت دانش بشر در قرن بیستم، انسان به راهکارهایی جهت استفاده بهینه تر از انرژی خورشیدی دست یافت و این دانش روز به روز در حال بهبود و پیشرفت و از نظر پیاده سازی ارزان شدن است.

 

برای استفاده از انرژی خورشید به عنوان انرژی برق خورشیدی از انواع پنل خورشیدی استفاده میشود. با استفاده از پنل های خورشیدی و تجهیزات سیستم های خورشیدی از قبیل شارژر و باتری شارژی و غیره میتوان انرژی خورشیدی را به انرژی برق تبدیل نمود و آن را در باتری ذخیره سازی، و در طول روز و شب از این انرژی برق خورشیدی استفاده نمود.

 

برای خرید پنل خورشیدی و درخواست پیاده سازی سیستم انرژی خورشیدی به سایت پاساک گروپ مراجعه فرمائید.

 

 

 

 

منبع : پاساک

 

 

لینک های مفید

انرژی برق | یو پی اس | UPS | قیمت خرید UPS | کابینت باطری | ژنراتور برق | ژنراتور گاز سوز | برق اضطراری

درباره ی mehdi95

مطلب پیشنهادی

موانع اصلی ( مشکلات ، یا انتشار برای فائق آمدن ) انرژی خورشیدی

انرژی خورشید به طور مستقیم یا غیر مستقیم می تواند دیگر اشکال انرژی تبدیل شود …

ارائه شده توسط: فروشگاه اینترنتی کالای دیجیتال و الکترونیک پاساک