قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / باتري خورشيدي

باتري خورشيدي

باتري خورشيدي

چگونه مي‌توانيم از گرماي خورشيد براي توليد انرژي استفاده کنيم. آيا از نور خورشيد نيز مي‌توان انرژي بدست آورد. براي اينکار از باتري خورشيدي استفاده مي‌شود که نور خورشيد را مي‌گيرد و برق توليد مي‌کند. باتريهاي خورشيدي از ماده‌اي بنام سيليسيوم ساخته مي‌شود. هر باتري خورشيدي برق بسيار ناچيزي توليد مي‌کند. براي همين معمولا بايد از تعداد زيادي باتري کنار هم استفاده شود تا مقدار برقي که بدست مي‌آيد، مفيد و مناسب باشد.

اين باتريهاي خورشيدي براحتي تعمير مي‌شوند و نگهداري آنها ساده است و محيط را نيز آلوده نمي‌کنند. با استفاده از باتريهاي خورشيدي مي‌توان دستگاههايي چون تلويزيون ، تلفن و پمپ آب را بکار انداخت. در جاهايي که روزهاي طولاني و آفتاب درخشان دارند، حتي مي‌توان تمام برق مورد نياز را از باتريهاي خورشيدي گرفت. باتريهاي خورشيدي خيلي سبک هستند و به راحتي مي‌توان آنها را به دهکده‌هاي دور افتاده برد. مردمي که هميشه در حرکت هستند نيز مي‌توانند اين باتريها را همراه داشته باشند و هر کجا که مي‌روند از برق آنها استفاده کنند. مثلا گروههاي پزشکي که براي درمان مردم به صحراها و جاهاي دور افتاده مي‌روند، باتريهاي خورشيدي را براي روشن نگه داشتن يخچالهايشان بکار مي‌گيرند تا داروها سالم و خنک بمانند.
با ساختن نيروگاههاي خورشيدي بزرگ مي‌توان مقدار زيادي برق توليد کرد. البته اين نيروگاهها در جاهايي مفيد هستند که روزهاي طولاني و آفتابي دارند. نيروگاه خورشيدي محيط را آلوده نمي‌کند، چون انرژي لازم را از خورشيد مي‌گيرد و نيازي به سوزاندن سوختهاي فسيلي ندارد. با استفاده از يک نيروگاه خورشيدي بزرگ ، برق مورد نياز تمام خانه هاي يک شهر کوچک توليد مي‌شود.

انرژی خورشیدی: لیست قیمت تجهیزات انرژی خورشیدی برق سولار؛ شارژر پنل خورشیدی و شارژ کنترلر PWM MPPT

در نيروگاه خورشيدي ، با استفاده از نيروي بخار ،‌ برق توليد مي‌شود. تعداد زيادي آينه را بکار مي‌گيرند تا نور خورشيد را بر روي يک ديگ بخار بتابانند که در لوله‌هاي درون آن مايعي مثل روغن جريان دارد. روغن حرارت خورشيد را مي‌گيرد و آنقدر گرم مي‌شود که مي‌تواند آب ديگ را به بخار تبديل کند. بخار توربين را به چرخش در مي‌آورد. توربين هم ژنراتور را مي‌چرخاند و برق توليد مي‌شود.

سولاروان نام نيروگاه خورشيدي بزرگي است که در کاليفرنياي آمريکا ساخته شده است. اين نيروگاه برج بسيار بلندي دارد. در بالاي برج يک ديگ بخار قرار گرفته است. تعداد زيادي آينه اطراف برج روي زمين چيده شده‌اند و نور خورشيد را بر ديگ مي‌تابانند. به اين ترتيب ، آب ديگ به بخار تبديل مي‌شود و بخار هم براي توليد برق مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

روي ديوار يک ساختمان بزرگ 10 طبقه تعداد زيادي آينه قرار داده‌اند که يک آينه بشقابي بزرگ بوجود آمده است. اين آينه انرژي خورشيد را از منطقه‌اي وسيع جمع آوري مي‌کند و بر برجي مي‌تاباند که کوره دورن آن قرار دارد. آينه‌هايي که روي تپه مقابل قرار گرفته‌اند، خورشيد را دنبال مي‌کنند و پرتوهايي آن را بر آينه بشقابي بزرگ مي‌تابانند. جالب است بدانيد که تعداد اين آينه‌ها حدود 11000 عدد است. نيروي خورشيد وقتي مفيدتر خواهد بود که بتوانيم آن را ذخيره کنيم. استخر خورشيدي مي‌تواند گرماي خورشيد را تا ساعتها پس از غروب آن ذخيره و نگهداري کند. اين استخر سرپوشيده پوشش سياه رنگي دارد که گرماي خورشيد را مي‌گيرد. آب استخر داراي نمک است که مقدار آن در عمق استخر بيشتر مي‌شود.

لايه‌هاي بالايي آب نمک کمتري دارند از خروج گرماي لايه پاييني که گرم و داغ شده است جلوگيري مي‌کنند. ساختن اين استخرها و استفاده از آنها ساده است. راههاي زيادي براي استفاده از انرژي و نيروي خورشيد وجود دارد. نيروي خورشيد پاکيزه است و مي‌توانيم انرژي مورد نيازمان را از آن بگيريم. ذغال سنگ ، نفت و گاز هوا را آلوده مي‌کنند و سرانجام يک روز تمام مي‌شوند.اما خورشيد به درخشش خود ادامه مي‌دهد و نيروي آن هميشگي و ماندني است.

 

 

درباره ی mehdi95

مطلب پیشنهادی

ساخت سلول خورشيد در ايران

ساخت سلول خورشيد در ايران شركت توليد فيبرنوري و برق خورشيدي(متعلق به شركت مخابرات ايران)   …

ارائه شده توسط: فروشگاه اینترنتی کالای دیجیتال و الکترونیک پاساک